szerda, szeptember 25, 2013

Sütőtökös risotto

Eljott vegre a tokszezon, amikor a piacon mar minden arusnal kaphato eme fantasztikus zoldseg.
A parom kedveert tegnap vettem egy nagyobb darabot, hogy neki is elkeszithessem a hires es nagyon izletes tokos lasagnet, amihez eleg volt a megvasarolt tok fele is, igy a masik felebol ma elkeszult egy igen finom risotto!
Megpedig a kovetkezok szerint:

Hozzavalok
1 fej shalot hagyma
fel kilo tok
300 g rizs (risottonak valo arborio)
so, bors
olivaolaj
1-1,5 liter husleves
ket dionyi vaj
reszelt parmezan
 A hagymat megtisztitottam, es felapritottam, majd keves olajban, so segitsegevel megfonnyasztottam. Ezalatt az ido alatt a tokot meghamoztam, kivajtam a magjait, es felkockaztam. 
Mikor a hagyma uvegesse valt, hozzaadtam a tokot is, es kb 8 percig fonnyasztottam kozepes langon a hagymas olajban. Ezalatt felfoztem a vizet, es a meg magyarorszagrol hozott fuszerkeverekkel elkeszitettem a huslevest.
:)
Miutan a 8 perc letelt, a tokos hagymahoz adtam a rizst, azt is megbarnitottam az olajban, es a szokasos modon szedokanalankent adagolva a huslevest hozza addig foztem a risottot, mig a rizs olyan puhara nem fott, amikor meg nem kremes, de nem is ropogos.
Ekkor hozzaadtam a ket dionyi vajat, es rengeteg parmezant, soztam, borsoztam, majd lefedtem, es kb 5 percig igy hagytam, hogy az izek osszeerjenek!
Frissen reszelt parmezannal talaltam. Nagyon finom, sos es kisse edes is, a sajtot es a hagymat is erezni benne!



Regebben feltem a risottoktol, mert hosszunak es bonyolultnak tunt az elkeszitesuk, de aztan rajottem, hogy nem kell felni toluk! Sokfelekeppen elkeszithetoek, es igazan izletesek!

Egyeb risotto receptek:
- tokviragos 
- rokagombas porehagymas
- safranyos
- radicchios
- feketeribizlis

 Sok sikert es jo etvagyat!

csütörtök, szeptember 19, 2013

Sos mogyoros csokolade

Megkivantam a csokoladet, mert Nigella azt csinalt legutobbi musoraban. Nem vagyok csokis, de ez tetszett. Azert nem szeretem, mert nekem hianyzik belole a so. Tul edes, meg a keserucsoki is...ugy erzem, osszeragasztja a szamat. Es milyen zsenialis dolgot talalt ki, mikor a sos mogyorot hazasitotta a csokoladeval...Hogy ez nekem nem jutott hamarabb eszembe.
Miutan tul vagyok mar jo nehany szeleten, meg kell osszam a receptet itt is. Bar tudom, hogy a makrobiotika nincs nagy osszhangban ezzel a ennivaloval, en annal inkabb!

Hozzavalok:
400 g csokolade, nalam csakis et lehet
1 csomag (200g) sos foldimogyoro
1 kis csomag (100g) sos kesudio
(izles szerint mehet bele puffasztott rizs, mazsola, mogyoro, pisztacia)
vaj
juharszirup

A csokoladet egy vastagtalpu labasba apritottam, es nagyon lassu tuzon a vajjal egyutt felolvasztottam. Hozzaadtam egy evokanal juharszirupot, de a mez is jo bele, majd a sos dolgokat hozzakevertem.
Egy puspokkenyerformat kibeleltem sutopapirral, es a meleg csokit beleontottem, es szepen elegyengettem.


Kicsit hulni hagytam a konyhapulton, majd par orara a hutobe tettem. Miutan meggyozodtem rola, hogy kemennye hult, kiboritottam a talbol, es szeletekre vagtam. Majd nyomas a pocakba. A hutoben tartom, mert meg eleg meleg van ahhoz, hogy megolvadjon. Tokeletes kombinacio nekem. Imadom, hogy ropog a mogyoro a fogam alatt, ami sos, majd melleolvad a csokolade, ami viszont edesen keseru...micsoda gyonyor!!!


Tokviragos risotto

Rajottem, hogy a risottot imadom, csakugy mint a paradicsomos tesztat. Am itt megvan az a mozgaster, amitol a risotto valtozatossa valik, mig a paradicsomos tesztanal max a sajt milyensegen tudok valtoztatni, vagy epp csiposre tudom csinalni. A risotto pedig barmilyen zoldseggel elkeszitheto, vagy ha epp nincs itthon semmi, akkor magaban is kituno, boseges parmezan sajttal, es talalaskor egy kis modenai balzsamecetet racsurgatva.
Tegnap azonban a boltban lattam friss, gyonyoruseges tokviragokat, es mivel mindezt 12kor, nem volt kedvem megtoltogetni es rantani, hanem nekikezdtem egy gyors risottonak. 
Hozzavalok:
1 Shalothagyma
8-10 tokvirag
so, bors
husleves (viz es etelizesito vagy leveskocka is megteszi)
reszelt parmezan
olivaolaj es vaj

Egy labasba ontottem kb 2 evokanal olajat, es a tuzre tettem, kozben feltettem a vizet a husleveshez es megtisztitottam a hagymat, amit aztan durvabb darabokra vagtam. Az olajhoz adtam, soztam es uvegesre paroltam. Ekkor hozzaadtam a rizst is, es kicsit megpiritottam, majd felontottem egy keves huslevessel. A folyamat a regi, egy-egy szedokanallal folyamatosan adagoljuk a huslevest a rizshez, es folyamatosan kevergetjuk. Annyi idore hagytam magara a folyamatot, mig a tokviragokat megtisztitottam. Annyi mindossze vele a teendo, hogy a szarat es a bibejet kivesszuk, azaz megcsavarjuk a szarat a jobb kezunkkel, mig a balban tartjuk magat a viragot, es a kozepen levo sarga bibeszeru valami igy szarastol kiszakad belole. Ez azert fontos, mert nagyon keseru. Elrontana az egesz etelt. A viragokat csikokra szaggattam. Megneztem, van-e rajtuk valami szennyezodes, de viz ala nem tettem oket, osszeestek volna.



A fozesi ido felenel, azaz amikor mar a rizsszemek elegge megnottem, de meg kemenyek belul, hozzaadtam a viragokat es keszre foztem a risottom.


Miutan a megfott a rizs, hozzaadtam ket dionyi vajat, es a parmezant, kremesre kevertem, es fedo alatt hagytam nehany percig.

A vegeredmeny ismet egy kremes, intenziv izvilagu egytaletel, amit frissen megszortunk parmezansajttal es vorosborral fogyasztottunk!





hétfő, szeptember 16, 2013

Kamut grissinik (kenyérrudak) mákkal és szezámmaggal

Grissini mindig van nálunk itthon, mert szeretjük salátákhoz, az olasz zöldségleveshez, sajtokhoz, sonkához fogyasztani. Illetve ha hirtelen ránk tör az éhség, csak úgy magában is elropogtatjuk. Nem mások ezek, mint kenyérrudak, ropogósra sütve, magvakkal, vagy fűszernövényekkel megszórva, vagy esetleg teljeskiőrlésű, vagy ötmagvas lisztből gyúrva.
Ma itthon készítettem el őket, az ebédünkhöz, ami spanyol csirke volt, de magyarosan! :)
Az elkészítéshez Kamut lisztet alkalmaztam, mert sokkal könnyebben emészthetőbb, mint a bózaliszt. Kicsit drágább is, de én nagyon szeretem, mert könnyebb vele dolgozni is. A liszt minősége más, nagyobb szemű, mint a fehér társa.


Hozzávalók:
250 g kamut liszt
15 g friss élesztő
2 ek cukor
2 nagy csipet só
50 g víz
90 g tej
2 ek olivaolaj vagy házi sertészsír
mák és szezámmag
tej a kenéshez

Elkészítése:

A lisztet a keverőm táljába mértem, hozzáadtam a sót, és kézzel elkevertem. Mélyedést képeztem a közepébe, ebbe szórtam a cukrot, és erre morzsoltam az élesztőt. Közben meglangyosítottam a tejet, és az élesztőre öntöttem. Hagytam felfutni. Ezután hozzáadtam a vizet és az olajat is, és géppel alacsony fokozaton összegyúrtam. 
Másfél órát hagyjuk állni, majd anélkül, hogy megdolgoztam volna, kis darabokat csíptem ki belőle, amit kilisztezett felületen kis kígyókká gyúrtam. Megkentem őket tejjel majd bőségesen megszórtam szezámmaggal és mákkal. 
A sütésére kicsit oda kell figyelni, ugyanis 20 percig sütjük őket 200 fokon, majd levesszük a hőmérsékletet 160 fokra és még 15 percig sütjük. Egyszerűen ropogósak, finomak, könnyűek! 

Sütés előtt ilyenek:


A vegeredmeny pedig:



Gyönyörűek és finomak! Plusz az elégedettség, hogy itthon készültek!

Spanyol csirke - magyarosan

Nigellanal talaltam ezt a receptet, es olyan incsiklandozoan nezett ki, es olyan egyszeruen elkeszitheto, hogy ma nekialltam. Ismet voltam baratnomnel kotozni a sebeit, es ledobbentem. Egy hettel a balesete utan a hatan nyoma sincs a seruleseknek. Tele volt mindenfele melysegu horzsolassal, amiket en a sajat keszitesu koromvirag kenocsommel kezeltem, es mara nyoma sincs egyiknek sem. Varazslatos! Nagyon elegedett vagyok az eredmennyel. Biztos szamit a szeretet is, amivel korulvettuk szegenyt, de en meg ilyen gyors gyogyulast nem lattam!

Szoval ma keson ertem haza tole, es olyan valamit akartam kesziteni parom erkezesere, vegre 4 honap utan, amivel nem kell pepecselni, csak be a sutobe, es kesz is. Korettel egyutt keszul, de salatat nyugodtan kinalhatunk hozza.

Lassuk, mibol is all ez a finomsag:

Hozzavalok:
4 csirke felsocomb
7-8 szem ujkrumpli
kb 10 csupros hagyma, vagy shalot hagyma
1 narancs
egy szal kolbasz
oregano vagy kakukkfu
so, bors, olivaolaj

A tepsi aljaba ontjuk az olivaolajat, nagyjabol be kell teritse az egeszet, majd a combokat a boros felevel lefele belehelyezzuk. Jol megdorzsoljuk oket az olajban, es megforditjuk.
A krumplikat felbevagjuk, es a vagott felukkel lefele a tepsibe rendezzuk. Majd a kolbaszt nagyobb darabokra vagjuk, ezt is a combok es a krumpli melle tesszuk. Feldaraboljuk es megtisztitjuk a hagymat, es raszorjuk a tepsiben talalhato dolgokra, illetve kitoltjuk vele a szabadon maradt hezagokat. Alaposan megborsozzuk, sozzuk, majd megszorjuk a kakukkfuvel. Rareszeljuk a narancs hejat, es nyomas a forro sutobe!
Igazi szinkavalkad, frissen!


Ami ennek a narancsnak koszonheto, az az, hogy nem lengi majd be a lakast a hagymaszag, mert a narancsbol, ami most Spanyolorszagbol, onnan is Valenciabol jott, mar reszeles kozben is spriccelt a nedu. Eleinte nem tetszett az illata, de kialakul az, csak biznunk kell benne. A kakukkfunek es a narancsnak koszonhetoen isteni illatok lesznek otthonunkban!

Az izek...a reszelt narancshej gyonyoruen megpirul es igazan erdekes izu lesz. Javaslom kiprobalasra, mert ezt leirni szavakkal nem lehet!





Csodalatos!
Itthon keszult grissinikkel es salataval kinaltam, amire raszortam a grissinikrol lepergett piritott szezammagot es makot, hogy semmi ne menjen karba!






szombat, szeptember 14, 2013

Tojashabos magvas csokis torta

A receptet itt talaltam, tetszett, ezert nekialltam megalkotni, de a liszthez tettem kis hajdinalisztet is, hogy elfogyjon vegre. Es a toltelek is kisse mas volt, megpedig energiamixet vettem, ami mindenfele magvakbol es mazsolabol all, ezeket apritottam fel, es szortam meg veluk a tesztam, miutan megkentem a tojashabbal es a csokiporral. Teritettem meg ra felapritott etcsokidarabokat is, es mivel a kis sutobe valo kor-tepsimbe nem fert bele a harom resz, csak ketto, a harmadikbol egy csik lett csak, magaban. Abba mak is kerult. Elvegre oszi nagytakaritas van! ;)


Nos, a recept:
500 g liszt
2 ek kristalycukor
csipet so
250 ml tej
25 g eleszto
70 g vaj
2 tojas sargaja

a keneshez:
2 tojas feherje
6 ek cukor
kakaopor
egy csomag diakcsemege mix (kesudio, mogyoro, fenyomag, mazsola)

A tesztahoz kimertem a lisztet, a keverotalba tettem, melyedest alakitottam ki benne, abba szortam a sot, es a cukrot, ebben a sorrendben, majd ramorzsoltam az elesztot, amit aztan leontottem a langyos tejjel, amit aztan hagytam felfutni, s mikor ez megtortent, hozzaadtam a tojasok sargait, meg a vajat es a gepezet gyurofejevel osszedolgoztam oket, amit aztan hagytam kelni masfel oran at. Gyonyoruen megkelt. Ekkor felvertem a tojasok feherjet, a cukrokkal, amiket folyamatosan adtam hozza. Felaproztam a csokit es a bogyokat, majd a tesztat harom reszre vagtam, mindegyiket teglalap formara nyujtottam, megkentem a tojasfeherjevel, megszortam kakaoporral, a gyumolcsdarabokkal, es csokival, es feltekertem. A kerek tepsibe ketto ilyen fert, amit en csak akkor vagtam felbe, mikor mar a helyen pihent. Kiforgattam, amennyire tudtam, es mehetett a forro sutobe. 
Finom illatos. De aszem legkozelebb mas toltelek kerul a tortaba! Mar otlet is van hozza.





Nagyon finom, nem tul edes, nem nehez, es nem emelyito a vegeredmeny! A csikocska el is fogyott tustent, a tortabol sincs mar sok. Nem lehet ebben a hazban eleget sutni...

Padlizsanos tonhalas makos teszta

Erdekes dolog sult ki a multkori ehsegembol. Nem volt itthon semmi, del volt, ehes voltam, kedvem feloltozni, atmenni a boltba, es vasarolni valamit nem volt, igy szetneztem az ures hutoben. Volt egy fel padlizsan, ami napok ota vart ram.
Gondoltam, elfogyasztom, mielott vegleg elfonnyadna. Valamint talaltam egy kis doboz tonhalkonzervet is, igy ezek lettek a hozzavaloim!

Azaz:
100 g teszta
egy fel fej padlizsan
egy kis doboz tonhal
keves mak
olaj, so, bors

Elkeszitesi mod:
Olajat ontottem egy serpenyobe, es felkockaztam a padlizsanomat. A forro olajba ontottem, es hagytam pirulni. Ekozben a tesztahoz a tesztat a forrasban levo sos vizbe boritottam, majd felbontottam a tonhalat is, es az idokozben barnara pirult padlizsanhoz adtam. Egyutt is piritottam oket. Ekozben a teszta megfott, szurovel kiszedtem a vizbol, es a tonhalas padlizsanhoz adtam. Osszemelegitettem oket, es tanyerra szedtem. Boven megborsoztam, majd megszortam makkal. Nem tudom, miert, de ugy gondoltam, jo lesz ugy is, es nem ketelkedtem az izekben. A friss mak is nagyon finom.
Es igy egyutt az izek...



Kivalo kombinacio. Ha a padlizsan nem lenne karos az egeszsegre a makrobiotika szerint, akkor aszem sokszor csinalnek ilyet.
:)


vasárnap, szeptember 08, 2013

Macrobiotika - nyomokban

Mint említettem, ez az újabb hobbim, olvasni, és okosodni, mégpedig a macrobiotikának köszönhetően.
A makrobiotika nem más, mint a fiatalság és a hosszú élet művészete. Nem olcsó, sajnos, mert nagyon eredeti és nem módosított élelmiszereket használ a konyhában, de nem is nehéz követni, ha valakinek van módja esetleg otthon megtermeszteni a hozzávalókat, és ehhez nem használ kémiai anyagokat. A biológiai élelmiszertermesztésnek kedvez ez a hozzáállás. De ha belegondolunk, ez csakis jó lehet, hisz nem viszünk a szerveztünkbe káros anyagokat (már amennyire a levegő szennyezettsége ezt lehetővé teszi), amik hosszútávon az egészségünk rovására mennek.



Néhány alapelemet említenék csak itt a könyvből, elsősorban a magam részére, hogy bármikor hozzányúlhassak, ha szükségem van rá, és nincs nálam a kiskönyv! Aztán a segítségével remélem a memoriám annyira javul majd, mert erre is van kilátás, hogy fejben fogom őket tartani, és sosem lesz újra szükségem eme kis segítségre. De legyen itt azoknak is, akik meg akarnak vele ismerkedni. 



Először is meg kell határozni, mi is a boldogság, illetve ki is boldog valójában:

A makrobiotika követői szerint boldog az, aki:
- egészséges és hosszú életű és minden iránt érdeklődik
- aki nem aggódik a pénz miatt
- aki ösztönösen elzárkózik az élet szomorúsága és nehézségei elől, hogy elkerülje a korai halált
- aki elfogadja, hogy az univerzum rendezett rendszer minden szinten
- aki nem akar az első helyen ragyogni, és ezzel a többit maga alá sodorni, hanem azon van, hogy a többieket az első helyre irányítsa


Aki a boldogságra törekszik, annak érdemes egy-két hétre kipróbálni a macrobiotikát, és meglátja, hogy jelentősen javul majd élethelyzete, és egészsége is.

Azt kell tudni erről a "tudományról", hogy nagyon praktikus. Csakis az, aki ezt nem fogadja el, hiheti azt, hogy gyógyszerek és operációk segítségével találja meg a boldogságot.

péntek, szeptember 06, 2013

Szilvás patè - ahogy azt a macrobiotika előírja

Most ismerkedem a macrobiotikával, és igencsak érdekes, amiről Ohsawa beszél. Nagyon megfontolandó mindaz, amit megoszt velünk a könyvében! Azt írja, minden betegség gyógyítható 10 napon belül, a megfelelő étkezéssel, a Yin és Yang egyensúlyba hozásával és tartásával. Mindenkinek ajánlom! A mai bejegyzésem az első próbálkozásom egy kiegyensúlyozott étel megalkotásában. A párom anyukája megfőzött pár szilvát, de nem tudta, mihez kezdjen vele, így én felajánlottam, hogy alkotok neki belőle egy édesseget, amit szívesen fog fogyasztani, ám akkor meg egy crumble-on járt az agyam, nem máson. Ám közben lendületesen haladtam a könyvvel, és ráleltem egy receptre, amihez éppen főtt szilvák kellenek. Micsoda véletlen!
Így készült el tehát a mai "édesség", ami egyáltalán nem édes, hacsak nem a szilvák eredeti ízétől. 
A macribiotika szerint, és nem csak, a betegségek azért alakulnak ki egyébként tökéletesre alkotott szervezetünkben és eme csodálatos és szintén tökéletes univerzumban, mert elsavasodunk. A savasodás egyik fő kiváltó oka a sok cukor és édes fogyasztása. Ami igaz is. A szervezetnek nincs szüksége külön cukor felvételére, mert az élelmiszerek cukortartalma biztosítja azt, ami mégis kell a testnek. Így igaz! Mondhatnánk, hogy akkor helyettesítsuk a cukrot mézzel, ám az is káros!
Egy kesobbi bejegyzesemben majd megosztom az alapvető gondolatokat, mert már egy pár lépés napi életünkbe való beiktatásával óriási eredményeket lehet elérni. 

Ma nézzük, hogyan is készül egy fogás a sok recept közül!

Hozzávalók:
főtt, kimagozott szilvák
ehhez egy csipet só és egy kávéskanál fahéj


2 pohár liszt

1 kávéskanál só
2 kávéskanál fahéj
6 evőkanál növényi olaj (napraforgó vagy szezám)
és kevés víz
1 narancs reszelt héja


A szilvákat megsózzuk és megszórjuk a fahéjjal. (A főzésük során semmit nem használunk, csak vizet!)

A tésztához valókat összekeverjük (én hajdinalisztet használtam, mert jobb az értékelése, mint a gabonaliszté ebben a diétában) és annyi vizet adunk hozzá, amitől egy homogén masszát kapunk. A tészta felét egy tál aljába simítjuk, amit előzőleg kibéleltünk sütőpapírral. Ráhalmozzuk a szilvákat, majd befedjük a megmaradt tésztával. Mivel elég kezdő vagyok ebben a témában, és nem dolgoztam még olajos tésztával, nem tudtam, mitől lenne nyújható, még liszttől, vagy még víztől, vagy még olajtól.  Így kézzel simítgattam a tál aljára a tésztát, és a tetejére is szinte csak morzsolgattam azt, így a látványtól kérem nem megijedni.
Előmelegített sütőben kb 30 perc alatt sütöttem készre.
A végeredmenytől félt az édeshez szokott szám és agyam, elvégre minden a fejben dől el. Hozzászoktam és hozzászoktattam már magam annyira a cukorral és vajjal készült finomságokhoz, hogy már a boltban a napraforgóolaj vásárlásakor, és a sós "édesség" készültekor fenntartásokkal álltam a készülendő étel előtt, ám meglepetésemre nagyon finomra sikerült! A sót nem érezni. Az én problémám amúgy is a sótlanság. Ezt nem mondom minden aspektusára az életemnek, de erősen abba az irányba hajlik személyiségem is. Ám az biztos, hogy a konyhában nem vagyok ügyes a sóval. Sokszor sóznak utánam a vendégek. Félek tőle. És tessék, jön a makrobiotika, és megtanítja használni a sót, még nekem is. 
A szilvák édesek, lédúsak, a fahéj és a narancshéj is érződik kicsit, és együttesen nagyon harmonikus egészet alkotnak! 
A látvány, mint előrejeleztem, nem a legszebb. Biztosan nem fogunk ételszépségversenyt nyerni első alkotásommal, de az íz engem ezért kárpótol. Illetve a tudat, hogy ez bizony cseppet sem káros az egészségemre! Sőt'



 Kellemes gyógyulást!

csütörtök, szeptember 05, 2013

Risotto rokagombaval es porehagymaval

Megmaradt tegnaprol a tokos lasagne hozzavaloi kozul egy fel adag rokagomba, amit nem zartam dobozba, hanem meghagytam a kinyitott csomagolasaban, es az egesz lakast finomsagos rokagomba illat toltotte be ma reggelre, mikorra hazaerkeztem a tengertol. Fozesre ingerelt! Igy lett a mai ebed reszese ismet. Megpedig rizzsel. A risottokat szeretem, mert viszonylag egyszeru es gyors is az elkeszitesuk. Sokat nem kell hozza keszulni, hacsak nem a "toltelekeket" osszevagni es csinalni egy kis "huslevest", amit en egyszeruen csak forro viz es etelizesito keverekevel oldok meg.
Na de lassuk, hogy is tortenik a folyamat maga:

Hozzavalok:
Rokagomba
1 nagy porehagyma
risottonak valo rizs (carnaroli)
husleves
so, bors, olaj, es vaj
reszelt parmezan
keves vorosbor

Az elso lepes a viz felforralasa, ami majd szolgal a gombak beaztatasahoz es a leveshez is.
A gombakat egy talba tettem, mert szaritott rokagombarol van szo, es azni hagytam oket a meleg vizben, kozben megtisztitottam es felszeleteltem a porehagymat, es keves olajban odatettem piritani oket, ket csipet so tarsasagaban. 
Ezutan a gombakat egy szuro segitsegevel kiszedtem a vizbol, a vizet pedig utanaontottem meg forrovizzel es etelizesitovel izesitettem, igy garantaltam azt, hogy igazan rokagombas izu legyen a vegeredmeny. 
A gombakat felapritottam, es a hagymahoz adtam, majd hozzaadtam ket marek rizst is. Kicsit piritottam egyutt oket, es mikor mar kezdtek odatapadni a labas aljahoz, felontottem egy fel pohar vorosborral. Miutan az elfustolgott, elkezdtem a risotto kesziteset, ahogy mar mas receptekbol is ismerjuk. Azaz szedokanallal mindig hozzaadok a rizshez a huslevesbol, amit aztan folyamatosan kevergetek, es ha elfott a levest, ujabb kanallal adok hozza, mindezt addig, mig a rizs puhara nem fo. Miutan megfott, hozzaadok ket dionyi vajat, a reszelt parmezanbol jo sokat, es lefedve allni hagyom kicsit. Igy jol osszeernek az izek.
Talalaskor meg megszortam reszelt parmezannal!



Igazan erdemes kiprobalni!

szerda, szeptember 04, 2013

Sütőtökös póréhagymás vargányás lasagne

A piacon találtam egy csodálatos sütőtököt, aminek a felét, kb 1 kilót haza is hoztam, hogy az anyósomat meglephessem vele, úgy, hogy itthon elkészítem az ételt, aztán átviszem hozzá. Hogy ne ott piszkoljam a tálakat. Úgy gondoltam, elég könnyű és elég laktató lesz neki, aki nagyon keveset eszik, mert állítólag nem megy le semmi a torkán. Tehát egy kisebb szelettel is elég energiához jut a napi teendői ellátásához! Másrészt a tök ízletes és sokoldalú zöldség, mégis kevés alkalmazását ismerjük. Én legalábbis. Otthon van sült tök, ami isteni finom, tökfőzelék, itt ismerem a tökkel töltött raviolikat, illetve??? Ennyi. Nos, most felfedező útra indulok, és kipróbálok néhány felhasználási módot! Lesz belőle még risotto is, gnocchi, édesség, sőt, kenyér is!



Ma a lasagne az első, amit bemutatok!


Hozzávalók:
1 kg sütőtök
2 kisebb vagy egy nagyobb póréhagyma
vargányagomba, egy pár darab (én szárítottam használtam)
só, bors, frissen őrölt szerecsendió
300 ml tej
fél pohár víz
50 g reszelt parmezán sajt
lasagne lapok (akár otthon is elkészíthető)
kevés olaj
néhány gerezd fokhagyma
egy diónyi vaj

Mivel én szárított vargányát találtam csak, azzal kezdtem, hogy melegítettem kevés vizet, azzal felöntöttem a felhasználni szánt mennyiséget, és állni hagytam. A póréhagymát megtisztítjuk és felszeleteljük, majd kevés olajon megpirítjuk. Én mindig megsózom, és lefedem, így kifő belőle kis lé és nem ég oda. Eközben megtisztítjuk a tököt is, levágjuk a héját, kivájjuk a közepét, és apró kockákra vágjuk, majd a megfonnyasztott póréhagymához adjuk, felöntjük a tejjel és a gombákról leöntött fél pohár vízzel. (Használhatunk sima csapvizet is, de így az egész krém kap meg egy löket vargányás ízt!)


A tököt puhára főzzük, kb 15-20 perc alatt. 
A gombákról leszűrjük a maradék vizet is, és felaprítjuk őket, majd kevés olajon néhány gerezd fokhagymával megpirítjuk. 
Egy botmixerrel aztán pépesre törjük a sütőtökös mixet, sózzuk, borsozzuk, ízesitjük frissen őrölt szerecsendióval, és hozzákeverjük a mixhez a gombákat is, amikből eltávolítjuk a fokhagyma gerezdeket, és a reszelt parmezánnal gazdagítjuk a keveréket. Ezzel készen is vagyunk.


Más teendőnk nincs is, mint összeállítani a lasagnét. Egy püspökkenyérformát kivajazunk, és a tepsi aljára fektetünk egy réteg tésztát. Erre halmozunk egy réteg tökös pépet, majd újra tészta és tök. Ezt váltogatjuk, míg el nem fogynak a hozzávalók, és krémmel fejezzük be, amire aztán tehetünk még reszelt parmezánt is.


Előmelegített sütőbe tesszük és 20 perc alatt készre sütjük ételünket.
Isteni finom. Édeskés a tök miatt, de krémes és sós is, érződik benne a póréhagyma és a vargánya is!

Ajánlom kipróbálásra, ha változatossabbat és laktatóbbat akarunk egy szimpla tökfőzeléknél!



Nagyon finom és tényleg nem túlzok!
Mivel nem itthon került elfogyasztásra, hanem a párom anyukájánál, és más is volt még velünk, a tányérra került szeletről nem készült kép. Azonban szép magasak és sárgák voltak a szeletek, mind elfogyott, és mindenki nagyon jóízűen fogyasztotta.