hétfő, december 21, 2015

Vadgesztenyepor és hasznos infók a gesztenyéről

Már régóta vágytam arra, hogy megvalósítsam azt az álmom, hogy a testemet csakis természetes kozmetikumokkal ápoljam. Elértem a célom. Mosakodásra egy mágikus kesztyűt használok, amihez nem kell szappan, csodálatosan ledörzsöli az elhalt hámsejteket és a piszkot is, a testemet csakis 100%-os illóolajokkal illatosított növényi olajakkal ápolom, a hajamra az aleppoi szappan bizonyult a leghatásosabbnak, a fényvédelemre viszont eddig nem volt igazán hatásos szerem, hacsak nem az, hogy mindössze két órát töltök a napon, azt is reggel 9-10 között és este 17 után. Nyaraláskor azonban ez nem maradhat így, főleg ha meleg és napos helyen töltjük a vakációt, vagy ha csak itt Olaszországban is szükségünk van kicsit több időt a napon tölteni, muszáj védelmet biztosítanunk bőrünknek. Ehhez pedig nem kell más, mint dióolaj, amit boltban szereztem be, és ez a bizonyos vadgesztenyepor.

A vadgesztenye:
Ősszel kipróbáltam a ruhák mosására is a vadgesztenyét, és nagyszerűen működik, annyira kell odafigyelni, hogy fehér ruhák mosásához a barna héját le kell vágjuk, mert megfoghatja a ruhákat, ha azonban sötétek mosására akarjuk használni, akkor maradhat is, mert tökéletesen eltávolítja a zsíros foltokat, és a szennyeződéseket.
Emiatt kértem meg egy ismerőst, akinek a kertjében van egy csodálatos fa, ami óriási gesztenyéket terem, hogy egy zsákkal tegyen el számomra. Meg is tette. A garázs padlózatán száradtak ki, és várják a felhasználatukat. A tavaly testvéreméktől kapott könyvben számos recept alapanyagaként sorolják fel, egészben, vagy por formájában. Amit a könyv ír a növényről, az mindenkit meg fog győzni.



"A vadgesztenye a mi hazai mosódiónk, ami szintén tartalmaz szennyoldó anyagokat, szaponinokat. A vadgesztenye helyettesíti a szappant, kiválóan tisztít, sőt, minőségében még felül is múlja a mosódiót. Hazai, ingyen gyűjthető a természetben, és nem marad utána ökológia lábnyom. Míg a mosódió inkább színes ruhák mosására alkalmas, addig a vadgesztenye a fehérneműk lugozására is, ha sötét héját lehántjuk. A vadgesztenyének a hatóanyagai is figyelemre méltóak: szaponinokat, flavonoidokat, illóolajokat, B- és C-vitamint, valamint ásványi anyagokat tartalmaz. Egyik különlegessége a fluoreszkáló eszcin, amely megszűri az UV-sugarakat, és gyulladásgátló tulajdonásokkal bír. A vedgesztenyének fehérítő hatása is van. Külsőleg alkalmazva serkenti a vérkeringést, erősíti a vénákat, gyógyítja a sebeket, enyhíti a viszketést, megnyugtatja a bőrt, és általában érzékeny bőrűek is gond nélkül használhatják. 
- Ahhoz, hogy legyen nekünk is ilyen hasznos hozzávalónk otthon, ősszel gyűjtsük be a friss vadgesztenyét és aprítsuk fel vagy kalapáccsal törtjük össze. 
- Következő lépésként egészben vagy a héját és magot különválasztva dolgozhatjuk fel a vadgesztenyét. A fehér magokat kézzel vagy egy késsel vágjuk ki óvatosan a héjukból.
- A fehér magokból tiszta fehér bőrápoló készítményeket, páldául bőrtejet, szappant, bőrkrémet, sampont, fehérítő mosószert készíthetünk. Az egész gesztenyéből vagy csak a külső barna héjából színes lugot kapunk, amely szintén alkalmas bőrápolásra és színes ruhák mosására.
- A magokat mozsárban vagy turmixgépben zúzzuk (őröljük) porrá, és egy újságpapírral kibélelt tepsin terítsük szét.
- Többször átforgatva 3-4 napig szárítsuk a levegőn.
- Amikor a por kiszáradt, töltsük üvegekbe és tegyük el."


A napolaj receptje később, majd nyár közeledtével kerítünk sort!

szombat, december 19, 2015

Hajdinalisztes mogyorós linzertorta fahéjas szilvalekvárral töltve

Alternatív megoldást kerestem a hagyományos linzertésztára. Kókusz- és tönkölylisztes verzióm már van, de ha teljesen gluténmentes verziót akarnék, az nem jó, mert a tönköly nem gluténmentes. Ebben a linzerben nincs az, van viszont  ghee vaj, ami, mint kiderült, nem tartalmaz laktózt, de tejszármazék.
Ha valakinek tehát csak a laktóztól kell tartózkodnia, akkor minden tekintetben tiszteli a glutén és laktózmentes diéta kitételeit. A végeremény egy nagyon omlós és nagyon izgalmas ízvilágú sütike, amit anyukám fahéjas, sütőben sült szilvalekvárja tesz különlegessé. A reggelik kiváló hozzávalója lesz a tea vagy a kávé mellé!


Hozzávalók:
200 g hajdinaliszt
100 g rizsliszt
80 g mogyoró
150 g ghee vaj
150 g barnacukor/kókuszvirágcukor
2 tojás
1 csomag sütőpor / 1 teáskanál szódabikarbóna
fahéjas szilvalekvár

A mogyorót ledaráljuk, majd a hajdinaliszttel és a vajjal együtt a robotgép táljába mérjük és elkezdjük összedolgozni. Ezután hozzáadjuk a cukrot, a rizslisztet, a sütőport és a két tojást és egy linzertészta sűrűségű tésztává dolgozzuk. Mint minden rendes linzertésztát, ezt is folpackba csomagoljuk, majd legalább 1 órára a hűtőbe tesszük pihenni. Miután az 1 óra letelt, bekapcsoljuk a sütőt, előmelegítjük 185 C-ra.
A tésztát sütőpapíron kisíkáljuk, olyan méretűre, mint a tortaformánk, és azon felül még maradjon kevés a rácsozatra is. Sütőpapírostúl a formába helyezzük a tésztát, megszurkáljuk villával, a lekvárt 1 centi vastagon rásimítjuk, majd a megmaradt tésztából csíkokat formázunk a tetejére, rács formában.
Az előmelegített sütőben 35 perc alatt készre sütjük.
A formában hagyjuk kihűlni, majd tálra rakjuk, és kínáljuk.





szerda, december 09, 2015

Mogyorós hajdinakekszek tojás nélkül + mogyorókrém

Nagyon finom hétvégét akartam. Több recept is keringett a fejemben, végül a piacon fellelhető nyersanyagok függvényében ismét (immár sokadszorra) narancstorta készült, de hogy más is legyen, ne csak a megszokott, a mogyorót is felhasználtam, mégpedig egy tojásnélküli hajdinalisztes kekszhez. Érdekes recept, amit alapként felhasználtam, aholis mandulával dolgozott a cukrászhölgy, én a mandulát a tortába kavartam bele. A mogyoró most azonban teljesen megőrjít. Nagyon szeretem, és ez most a legújabb szerelmem.
Csináltam vegán mogyorókrémet, négy hozzávalóból, azzal tettem egybe két-két kekszet, de magában is csodálatosak, nem kell semmi hozzájuk. Mint tudjuk, a hajdina és hajdinaliszt ilyenkor télen nagyon kiváló eledel, mert melegíti a testet, valamint a hideg miatt kissé lassabbá váló emésztésnek is jót tesz. Érdemes ilyen időben gondolni rá!

Hozzávalók:
100 g törökmogyoró
100 g barnacukor vagy kókuszvirágcukor
40 g ghee vaj
40 g olivaolaj/kókuszolaj
200 g hajdinaliszt
fél vaniliarúd magjai
1/2 teáskanál sütőpor vagy szódabikarbona
1/2 citrom/bergamott héja és leve
víz

Találtam bergamottot a piacon, nálam a citrom helyett az került bele. Naaaagyon finomságos. A régóta fennálló szerelmem a bergamott felé még jobban megerősödött. 

A mogyorót a cukorral együtt a késes aprítógépben ledaráljuk. Ezután hozzáadjuk a vajat és az olajat, tovább őröljük, majd hozzáadjuk a sót, a vanilia magjait, a citrom/bergamott héjat és levét, tovább dolgoztatjuk a gépet, majd az egész krémet, ami mellesleg naaaagyon finom így is, egy tálba átkanalazzuk, majd kézzel hozzákavarjuk a lisztet. Ha nagyon száraz lenne a tészta, akkor hozzáadunk kevés vizet. Mindig csak annyit, míg egy lágy tésztát nem kapunk. (Lágy, de nem lesz olyan, mint a linzertészta, kicsit morzsás marad)
Ezt aztán folpackba csomagoljuk és a hűtőbe tesszük pihentetni. Egy óra után, vagy több után, két sütőpapír között fél centi vastagra kinyújtjuk, majd kiszaggatjuk a kivánt formákra, amiket aztán sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk. 
Ezt ajánlatos ismét pihentetni kicsit a hűtőben. Ezután 160 C-ra előmelegített sütőben 18 perc alatt készre sütjük őket.
A tepsiben hagyjuk kihűlni a kekszeket, majd fogyaszthatóak is. Nagyon gyorsan elfogynak, de ha mégsem tennék, akkor egy zárt dobozban elállnak 10-15 napig.
Ha akarjuk, nutellával kettőt kettőt összeragaszthatunk.

Az én mogyorókrémem a következőképpen készült:
A mogyorót 150 C-os sütőben 10-12 perc alatt megmelegítettem, majd késes aprítógépben addig őröltem, míg krémessé nem vált. Ez beletelik kis időbe, és néha le kell kaparni a lágyuló krémet a tál faláról.
Ezután kevés sóval ízesítettem, majd annyi barna- vagy kókuszvirágcukorral és olvasztott csokival turmixoljuk össze, amennyi az általunk kiválónak minősített ízélményt biztosítja. Ehhez az kell, hogy apránként adagoljuk hozzá egyiket és másikat is. Kész is!









szombat, december 05, 2015

Afrikai tejtorta

Ezt az oldalt mentettem el a kedvencek közé már jó régen, mikor megjelent, azaz 2014. március 18-án, vagyis másfél éve. Most el is jött az ideje, hogy megsüssem. De csak azért, mert a múltkor vettem egy liter tejet, és nem fogy, mert elvileg kiiktattuk az étrendből. Erre most? Még tejszínt is vettem hozzá, csak hogy megsülhessen ez a torta. A tej a stollenhez kellett, azt gondoltam, elfogy az még a granolával is, de mint kiderült, a nyers tej íze már nem tetszik. Mióta nem esszük, azaz augusztus 28 óta, azóta az íze is idegenné vált. A doktornéni azt mondta, nem tesz jót az emésztésünknek, és egy időre ki kell iktassuk az étrendünkből. Ez az idő nem tudom, letelt-e már, azt tudom, hogy egy hónap nem volt elég, mert szeptember végén, mikor vacsorára voltunk hivatalosak egy baráthoz, sült tejszínt kínált fel édesség gyanánt, és meghajtott. Most próbát teszek erre a tortára. Ha jól gondolom, hasonló lesz a végeredmény, ami a tölteléket illeti, viszont itt van egy ropogós kéreg is, ráadásul kevés mandulával dúsítva. Vonzóóó.


Hozzávalók:
a tésztához
115 g ghee vaj
225 g liszt
csipet só
2 evőkanál barnacukor
2 evőkanál darált mandula (elhagyható)
1 tojás
esetleg kevés víz

a krémhez
800 ml tej
200 ml tejszín
125 ml krémlikőr
1 vaníliarúd/csipet tonkabab
3 tojás
70 g liszt
20 g kukoricakeményítő
200 g kristálycukor
csipet só
kakaópor a tetejére

Egy linzertésztáról van szó, eljárás nagyon egyszerű. A tészta hozzávalóit csak össze kell gyúrjuk, majd folpackba csomagolva fél órára a hűtőbe tesszük. Ha túl száraz lenne, kevés vízzel segítünk rajta.
A tejet, a tejszínt és a likőrt egy lábasba mérjük, kissé felmelegítjük, belekaparjuk a vanilia magjait vagy a tonkababból reszelünk belőle keveset.
Ha intenzívebb ízre vágyunk, vágjunk a tejbe kevés citrom- vagy narancshéjat (kezeletlen legyen a gyümölcs) vagy tegyünk bele pár szem kávébabot, lefedjük, és hagyjuk állni.
Miután a tészta pihenőideje letelt, lisztezett felületen kör formára kinyújtjuk, egy kapcsos tortaformát kibélelünk úgy vele, hogy elég magas pereme is legyen, villával megszurkáljuk, majd sütőpapírral kibéleljük, rizzsel vagy babbal töltjük, 200 C-ra előmelegített sütőben 15 perc alatt elősütjük, majd visszavesszük a sütő hőmérsékletét 160 C-ra.
Míg a torta sül, elkészítjük a krémet is. A tejszínes tejet leszűrjük. A tojást a cukorral habosra keverjük (kézzel, nem habverővel), belekavarjuk a sót, a lisztet és keményítőt, csomómentesre keverjük, a tejből keveset hozzákeverünk, majd hozzáadjuk az összes tejet, visszaöntjük az egészet a lábasba, és elkezdjük közepes lángon főzni a krémet, miközben folyamatosan kevergetjük a kézi habverővel.
Addig főzzük, míg sűrű pudingállagot nem kapunk.
Ezt az elősütött tortatésztába öntjük, és visszatesszük a sütőbe 30-35 percre.
Csak addig töltjük a krémet a formába, ameddig a tészta pereme ér. A krém meg fog emelkedni sütés közben, de aggodalomra semmi ok.
Miután kihűlt, a krém visszasüllyed a perem alá.
Nagyon finomságos tortánk lesz, amit ebben az időszakban a hűtőben kell tartani.
Hidegen megszórjuk fahéjas porcukorral, vagy kakaóval és tálaljuk.







szerda, december 02, 2015

Pálinkában sült camamber sajt póréhagymával

Semmi különös, csak egy sajt sülve
Kis kerámialábas aljára kevés olivaolajat öntöttem, rávágtam egy póréhagymát, amit előzőleg félbevágtam hosszában, folyó víz alatt megmostam, majd ráhelyeztem a sajtot, amit megszurkáltam egy késsel, majd meglocsoltam kevés pálinkával, megszórtam frissen szedett, és megmosott rozzmaringgal, borsoztam, és kevés aszalt paradicsommal dekoráltam. Egy sütőpapírt megvizeztem, azzal takartam le a tálat, majd a forró 180 C-os sütőbe toltam kb 20-25 percre, végül a papírt eltávolítottam, és így is pirítottam kissé.

Kétszerre fogyasztottam el! 



hétfő, november 30, 2015

Egészséges csokigolyók - mandula-dió-karamellizált fügekombó

Mikor begyúrtam a stollentésztát és nem akart dagadni, amiből már előfordult mostanság párszor, megijedtem, és arra gondoltam, kedves imádott férjem nem kap semmi édeset, pedig nagyon vágyott rája, a tettek mezejére kellett lépnem. Elmesélem, hogy történt: A múltkorában beígértem a kedvenc mákos-citrusos fonatot arra a vacsorára, amire meghívtam néhány barátot. Nagyon szűkösen állt rendelkezésemre idő, így előre kellett dolgoznom. Begyúrtam hát előző délután a tésztát, azt gondoltam estére megkel majd, akkor elkészítem a tekercset, hagyom kicsit újrakelni, majd míg megnézem az esti filmet, kisül, és mehetek az ágyba. Nem így történt. Nem tudom, mit rontottam el, de nem kelt a tészta. Tehát a tekerés helyett új tésztát gyúrtam, és azt döntöttem, hogy egész éjszaka kelhet, majd reggel tekerem, újra dagasztom egy félórás masszázs alatt, és mehet a sütőbe. Reggel szomorúan kellett tudomásul vennem, hogy nem történt meg a csoda azalkalommal sem. Másra nem volt ötletem, és időm sem, így cukrászdából vett tortát ettünk aznap este a vacsora alatt. Ő pedig szomorú volt, mert a fonatért rajong. Mikor bejelentettem, hogy stollent készülök sütni, nagyon happy volt. Úgy tűnik, hogy sikerült édesszájúvá változtatnom őt. Nos, mikor láttam, hogy a stollen is kezd cserbenhagyni, megijedtem. Be volt már a tudatalattija programozva, hogy munkából hazatérvén egy fantasztikus édesség várja, muszáj volt alternatíva után néznem. 
Könnyen és gyorsan elkészíthető valamire volt szükség. Mivel a nap a dió pucolásának és annak,  valamint a mandulának a megpirítására volt beprogramozva, csakis azokból állhatott össze az esti édesség. Nem akartam túlbonyolítani. 

Ledaráltam hát 100 g mandula/dió keveréket, további 50 grammot durvább darabokra vágtam, kevés narancslikőrrel meglocsoltam és annyi karamellizált fügelekvárral gyúrtam össze, amennyitől összeállt a massza. Ezt aztán kis golyókká transzformáltam, amiket egy tálcán a mélyhűtőben pihentettem, míg a 200 g étcsoki gőzfürdőben meg nem olvadt.
 Miután ez megtörtént, egy kiskanállal megfürdettem a csokiban a golyókat, majd sütőpapíron hagytam őket megdermedni. A maradék csokiból kis karikákat csurgattam sütőpapírra, amiknek a tetejére kézzel összemorzsolt diódarabokat szórtam, hogy legyen az is.

 


A csokitallérok pedig:
 


Ezután kiderült, hogy a stollen nem kel meg annyira, mint a kenyér (mindez éjfélkor, mikoris a férjem a munkából hazaért), tehát akkor neki is álltam még stollent sütni, ami hajnali 1 órakor már a konyhában illatozott, és másnap felvágásra is került. 


Marcipános stollen

Hatalmas munkába vágtam, és hatalmas eredményt értem el ezzel a stollennel. Ezt az időszakot különösen szeretem a finomságos édességek miatt. A panettone és a Pandoro csakis ebben az időszakban kapható, és sokan rohannak napi rendszerességgel a boltba ezekért a deliciákért. Ám ebben az időszakban kerülnek elő a stollenek is, amit nagyon szeretek, jobban, mint a két olasz szezonsütit. Biztos a marcipán miatt, ami különlegessé teszi. Mint kiderült, nem csak én rajongok érte, mert a boltból elfogyott az összes példány. Így itthon kellett nekiálljak az előállításának. Valószínű azért nem sütöttem még itthon panettonét vagy pandorót, mert abból még karácsony után is kapni bőségesen. Nos, az enyém óriási lett, duplája annak, amit a boltban kapni, de ugyanolyan sebességgel fogy ez is, mint a kisebbik verzió. :) A boltban kapható társa csak kandírozott gyümölcsöt és mazsolát tartalmaz, az enyémben van pirított mandula is, ami nyugodtan elfér benne, sőőőt. Sok lépésből áll az elkészítése, de megéri vesződni vele. Csodálatosan finom, és látványnak sem utolsó. 


Hozzávalók
700 g manitoba liszt
250 ml tej
1 csomag szárított élesztő/1 kocka friss élesztő
1 evőkanál méz
200 g cukor
300 g vaj
2 tojás
100 g mandula
50 ml rum + 50 ml rum a mazsolához
150 g mazsola
150 g kandírozott gyümölcs
1 citrom reszelt héja
15 g friss gyömbér lereszelve
fél teáskanál őrölt kardamom
1 vaniliarúd
12 g só
200 g marcipán

valamint
50 g olvasztott vaj
50 g porcukor

Mivel elég hosszú folyamatról van szó, csináljunk úgy, mint a konyhai műsorokban, mindent készítsünk elő kis tálkákban, lábaskákban, aztán már csak a folyamatot kell követni, ami több lépésből áll!

Kevés langyos tejben (a megadott mennyiségből levéve) elkeverjük az élesztőt és az 1 evőkanál mézet.
A lisztet a dagasztógép táljába mérjük, mélyedést képezünk a közepébe, ebbe öntjük az élesztős tejet, és kanállal elkezdjük úgy keverni, hogy mindig egy kevés lisztet kavarjunk bele, mindaddig, míg egy sűrű pasztát nem kapunk, ezután a tálat lefedjük folpackkal és langyos helyen addig hagyjuk az élesztőt dolgozni, míg a duplájára nem dagad.
(Ez még nem a tészta, csak a liszt közepén az élesztő)
A gyömbért meghámozzuk, lereszeljük.
A mandulát 170 C-os sütőben kb 10 perc alatt megpirítjuk, majd miután kihűlt, durva darabokra vágjuk.
A mazsolát és a kandírozott narancshéjat egy tálba mérjük, majd felöntjük annyi vízzel és 50 ml rummal, hogy ellepje, és hagyjuk dagadni őket.
A maradék tejben elkeverjük a tojásokat.
A vajat megolvasztjuk, majd hagyjuk kihűlni.
Miután a kovász megdagadt, beindítjuk a dagasztást, úgy, hogy hozzáadjuk a fűszereket, a cukrot, a gyömbért. Majd a tojásos tejet adjuk hozzá, illetve a maradék alkoholt.
Miután homogénné dolgozta a gép a tésztát, apránként hozzáadagoljuk a vajat is.
Közben a mazsolát és a gyümölcsöt leszűrjük, konyhapapíron felitatjuk a felesleges nedvességet és meghintjük liszttel. Átszitáljuk, hogy a felesleget ledolgozzuk róla.
A mandulával együtt a tésztához adjuk ezt is, majd tovább dagasztjuk, 10 percig. Ezután folpackkal letakarjuk és meleg helyen 1 órán át dagasztjuk.
Nem kenyértészta a sok vaj miatt, tehát nem fog úgy megkelni, mint egy bedagasztott kenyér, de fog növekedni.
Az 1 óra letelte után lisztezett deszkára borítjuk, téglalap formára kicsit kinyújtjuk, a marcipánból egy olyan hosszú hengert formálunk, mint amilyen a tésztánk hosszabbik oldala. A tészta közepére fektetjük, egyik oldalt ráhajtjuk, leszigeteljük a széleit, majd sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a tésztát és 175 C-ra előmelegített sütőbe toljuk kb 1 órára, vagy amíg a sütibe szúrt fa- vagy fémpálcika szárazon nem jön ki belőle.
Még melegen az olvasztott vajjal lekenjük, megszórjuk bőven a porcukorral és pár napig pihentetjük.
Nálunk ez nem következett be, mert másnap reggel már belevágtunk, és el is fogyasztottuk a felét. Ropogós még, de naaaaagyon finom. Nem lesz ennek ideje puhulni, de nem kemény így sem a tészta.
Illatos, ízes, gazdagon feldúsított gyümölccsel és marcipánnal.
Jobb, mint a bolti!
Igaz, óriási, igazi gigantikus stollen!





Sok sikert és jó étvágyat hozzá!

szombat, november 28, 2015

Sütőtök-nudli gorgonzolás sütőtökös szósszal parmezánnal

Ma nagyon gyorsak voltunk. Megéri néha előre gondolkodni, azaz mikor a sütő már megy, és van benne extra hely, akkor ne csak egy narancstorta süljön benne (immáron harmadszorra), hanem dobjuk bele a sütőtököt is. Úgysem nyersen akarjuk megenni. Hogy aztán mikor lesz belőle valami, azt később is eldönthetjük. Mint mi. A kedves gyümölcs már három napja megsült, anélkül, hogy tudta volna, mi lesz belőle. Én sem tudtam, egészen a mai napig. Ez a sötétzöld, kerek és kissé nyomott verzió nagyon sűrű húsú, és nagyon ízes. Kiváló levesnek vagy kenyérbe, vagy nudlinak, vagy gnocchinak, vagy tésztába tölteléknek kevés sajttal. Mivel ma mindössze 45 perc állt rendelkezésünkre, összedobtuk energiáinkat, és közös erővel megszületett ez a gnocchi. 
Mennyiségekként egy régi receptet kapok elő, mert mint mindig, az én férjecském nem méreget semmit. Ez szuper, Jamie Oliver is azért kapta a csupasz séf nevet, mert semmit nem méregetett, hanem íz és látvány után főzött és főz a mai napig. De egy blog esetén az olvasók valami konkrétabbat akarnak. 


A régi receptben van burgonya is, ma azonban csak liszt, sütőtök pép, reszelt szerecsendió és kevés bors van. 
A szósz pedig 100 g gorgonzolából, kevés vízből és 100 g sütőtök pépből állt össze.

Egy lábasban feltettünk bő vízet főni egy evőkanál nagyszemű sóval. Daniele volt a gnocchifelelős, én pedig az öntetfelelős. A gnocchihoz a lisztet a munkafelületre szórta, ehhez egy krumplinyomóval hozzányomott egy negyed sült sütőtökpépet, reszelt hozzá bőven szerecsendiót, borsot, majd elkezdte gyúrni. (Ha túl száraz lenne, még teszünk hozzá pépet, ha túl híg, akkor liszttel korrigáljuk a tésztát.) Ezután lisztezett munkafelületen kis kígyókat sodort, amiket aztán kisebb darabokká vágott. Ezeket aztán a forrásban lévő vízbe dobta mindaddig, míg fel nem jöttek a víz tetejére.
Ezalatt a szószhoz a gorgonzolát kevés vízzel feltettem egy serpenyőben olvasztani, hozzányomtam a sütőtökpépet, és sűrű szósszá főztem, mindaddig, míg a gnocchik el nem készültek. Még kávéra és sütire is jutott időnk. 




vasárnap, november 22, 2015

Narancstorta glutén és laktózmentesen

Az a bizonyos narancstorta, amiért rajongunk, sajnos lisztet és ricottát is tartalmaz, amit nem mindenki tud beilleszteni az étrendjébe, ezért is kerestem egy olyan változatot, ami mindenki számára elérhető, hacsak nem vegán emberről van szó. Ugyanis tojás kell hozzá. Két verzió is készült tegnap. Mindkét receptet megosztom, a két-két hozzávaló listával, mindenki választhat a saját kedve szerint. Nekem személy szerint a kókuszlisztes verzió ízlik jobban, emberemnek azonban a rizslisztes jött be nagyon.
Mindkét torta ugyanabban a kuglóf formában sült meg, mindkettő ugyanolyan magas lett, mégis az egyik hat tojásos, a másik három. Ebből is látszódik, hogy a kókuszliszt mennyi nedvességet képes felvenni. Óvatosan bánjunk vele tehát. 

Hozzávalók:
1. torta
6 tojás
250 g barnacukor/kókuszvirágcukor
100 g mandulaliszt
130 g kókuszliszt
10 g sütőpor
2 kezeletlen narancs

2. torta
3 tojás
125 g barnacukor/kókuszvirágcukor
62 g rizsliszt
62 g mandulaliszt
5 g sütőpor
1 kezeletlen narancs

kókuszreszelék és kókuszolaj a forma kenéséhez

Eljárás mindkét esetben ugyanaz:
A narancsokat alaposan megmossuk, majd bő vízben egy órára feltesszük főzni. Ezután félbevágjuk, ellenőrizzük, hogy vannak-e benne magok, azokat eltávolítjuk, majd felvágjuk és leturmixoljuk őket. Fontos, hogy felhasználás előtt kihűljenek.
A tojásokat habosra keverjük a cukorral. Ha ez megvan, belekeverjük a narancsot.
A mandulával elkevert sütőport is belekeverjük, majd apránként hozzáadagoljuk a kókuszlisztet (ha azt a verziót választottuk). Meglehet, hogy kevesebb mennyiségre lesz szükség, mint a hozzávalók között megadott mennyiség. A rizsliszt esetében a mennyiség pontos.
A kuglófformát kókuszolajjal kikenjük, majd megszórjuk a kókuszreszelékkel, és beleöntjük a masszánkat, 175 C-ra előmelegített sütőben 45 perc alatt készre sütjük.





péntek, november 20, 2015

Banános chiapuding mandulával és tökmaggal

Egészséges reggeli ital-puding, amivel jól indul a reggel, még ha az elkészítéséhez már az este szükséges bizonyos lépéseket megtenni. A chiamag egy nagyszerű zselésítő anyag, azonfelül az emésztésre is nagyon jó hatással van. Hogy ezen hatását kifejtse, szükséges, hogy megszívja magát kevés nedvességgel. Ez pedig nem egy instant folyamat, a magok egy éjszaka alatt szívják meg magukat a nedvességgel, amit mi választunk meg. Nálam a nagyon menő rizstej lett a kiválasztott.

Hozzávalók (2 főre):
30 g chiamag
2 dl rizstej
1 banán
fél marék mandula
fél marék tökmag
+1 dl rizstej

pirított mandula és tökmag a dekorhoz

A magokat egy éjszakára beáztatjuk a rizstejbe. 
Reggel a többi hozzávalót a késes robotgép táljába vágjuk/halmozzuk, felöntjük a magvas tejjel és a maradék tejjel, és összeturmixoljuk. Pirított mandulával és tökmaggal dekoráljuk.


 


szerda, november 18, 2015

Káposztás lángos - édesanyámtól - isteni finom

Ebbe a káposztás lángosba igen könnyű beleszeretni. Nem tudom, mennyire tájjellegű finomság, de nálunk régebben egy főétkezés második fogásaként került asztalra, mostanra azonban már különleges alkalmakkor is elkészül, mint pl mikor összejön az egész család, ami ugye két házas gyermek után már ritkábban fordul elő. Mivel azonban annyira ízlik mindenkinek, anyukám kénytelen felvenni arra a listára, amin azon ételek sorakoznak, amiket kötelező jelleggel el kell készítenie, ha összejönnénk mindannyian.
Ő szokta csinálni, de egy leányzónak illik eltanulnia a szüleitől a legjobb dolgokat, így íme a recept, egyszer nekem is meg kell csinálnom az olasz ismerősöknek. 

Hozzávalók:
a tésztához:
500 g liszt
20 g élesztő
pici só
egy marék cukor
kb 0,5 l tej
kevés vaj
olaj/zsír a sütéshez
a káposztás töltelékhez:
1 kg káposzta,
kevés cukor
só, bors,
olaj

Előző este a káposztát lereszeljük, besózzuk, ha levet eresztett, alaposan kicsavarjuk, majd kevés olajon megpároljuk. Amikor már majdnem jó, cukrozzuk, borsozzuk, és hagyjuk kihűlni.
A tésztához az élesztőt felfuttatjuk egy kevés langyos tejben, belekeverjük a cukrot.
A lisztet összekeverjük a sóval, egy kevés vajjal, majd hozzáöntjük a felfutott élesztős tejet és bedagasztjuk. Közepesen lágy tésztát kell kapjunk, ha túl kemény lenne, tejjel hígítsuk. Hagyjuk a duplájára kelni.
A kelt tésztát ökölnyi darabokra szaggatjuk, egy kis mélyedést képezünk a közepébe, egy jó evőkanálnyi káposztát teszünk bele, majd összecsipkedjük a széleit, hogy bezárjuk a káposztát, kisíkáljuk, egy felforrósított serpenyőt kikenünk olajjal, és mintha palacsinta lenne, mindkét olalán addig sütjük, míg szép barna színt nem kap. 
Nálunk ipari mennyiségből, azaz ennek a többszöröséből készül mindig, ez a mennyiség 5-6 lángosra elegendő, ha maradna másnapra, akkor serpenyőben könnyen felmelegíthetjük, és olyan, mintha megint frisset ennénk.





csütörtök, október 29, 2015

Gyömbéres sütőtöktekercs ricottás töltelékkel

A sütőtök fénykorában mi más is készülhetne édesség gyanánt, mint valami sütőtökös finomság, amit kis gyömbérrel bolondítottam meg, hogy erősítse az immunrendszerünket. Olyan jól sikerült, hogy már nincs is belőle, és tegnap délben sült csak ki. Nagyon gyorsan fogyó édes ez. Alapanyag egy violin sütőtök, az, aminek a sziluettje egy hegedűre hasonlít. Egy az egyben bedobtam a forró sütő aljára, míg sült a paradicsomos-sonkás-mozzarellás lasagne, és kb 40 perc alatt készre is sült, anélkül, hogy csakis ennek gyújtottam volna be a sütőt. 2 az 1-ben. A sütőtök annyiféleképpen hasznosítható, és most van szezonja, mindenféle formában készülhet, a rengeteg lehetőség közül nem maradhat ki egy édes kis finomság sem. Mihez készült mindez? Ahhoz a kevés ricottához, ami a hűtőben árválkodott egy ideje. 

Hozzávalók:
90 g rozsliszt
230 g sült sütőtökpüré
3 tojás
100 g cukor (barna, fehér, kókuszvirág)
1/2 ujjnyi friss gyömbér
1 teáskanál fahéj
1-2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
1 teáskanál sütőpor
1 teáskanál szódabikarbona

a krémhez:
200 g ricotta/krémes túró
porcukor ízlés szerint

porcukor
vaj

A tojásokat a cukorral habosra keverjük a robotgéppel, a száraz hozzávalókat egy másik tálban összekeverjük. A felvert tojásokhoz keverjük a sütőtökpürét és a lereszelt gyömbért, még mindig robotgéppel, majd egy fakanállal hozzádolgozzuk a száraz hozzávalókat is. Egy sütőtepsit letakarunk egy sütőpapírral, amit aztán bevajazunk, erre öntjük a piskótánkat, amit egyenletesen eloszlatunk a tepsiben.
175 C-os tepsiben 10-15 perc alatt készre sütjük.
Ezalatt egy tiszta konyharuhát terítünk a munkafelületünkre, majd alaposan beszórjuk porcukorral. A megsült piskótát erre a porcukros konyharuhára borítjuk, és fel is tekerjük azonnal, így hagyjuk kihűlni.
Miután kihűlt, kitekerjük, megkenjük a porcukorral elkevert ricottával, és szorosan feltekerjük ismét.
Tálaláshoz megszórjuk pocukorral, és kész is.


 

A végeredmény egy nagyon krémes, puha és különleges ízvilágú, naaagyon gyorsan fogyó édesség, amit nem érdemes kihagyni az őszi menükínáltatból!


szombat, október 24, 2015

Mandulás zabpehelykeksz - gluténmentes

Rágcsálnivaló a mindennapokra, a kávéhoz és a teához. Gluténmentesen. Gyors és finom. Sok eszközt sem igényel az elkészítése, két kezünkkel összegyúrhatjuk a hozzávalókat, majd síkáljuk, vágjuk, szaggatjuk, 10 perc a sütőben és kész is.


Hozzávalók:
300 g zabpehely
140 g cukor (barna vagy kókuszvirágcukor)
1 teáskanál sütőpor
2 tojás és 1 tojás sárgája
70 g ghee vaj
140 g darált mandula
csipet só

étcsokoládé a tetejére

A száraz hozzávalókat összekeverjük, belecsipkedjük a puha vajat, hozzáütjük a tojásokat és egy labdává gyúrjuk, amit aztán két sütőpapír között fél centisre síkálunk, derelyeszaggatóval vagy pizzavágóval a kívánt formákra vágjuk, sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, majd 180 C-ra előmelegített sütőben 10 perc alatt készre sütjük őket.
Miután kihűlt, a gőzfürdőben megolvasztott csokoládéval dekoráljuk a kekszeket.